VMware VSAN 6.1 Duyuruldu

vsanVMware’in Software Defined Storage çözümü VSAN’ın yeni sürümü 6.1 duyuruldu. Bu sürümle beraber aşağıdaki özellikler karşımıza çıkıyor. VSAN günden güne kurumların depolama ürünü seçerken göz önüne alması gereken bir ürün halini alıyor.

 • Stretched clustering desteği
 • 2 node desteği
 • Gelişmiş Replication
 • SMP-FT desteği
 • Yeni depolama donanımı desteği
  • Intel NVMe
  • Diablo Ultra Dimm
 • Health Check Plug-in artık vCenter içinde geliyor (ekstra yüklemeye gerek yok)
 • vRealize Operations için Virtual SAN Management Pack (performans izleme)

Stretched clustering desteği sayesinde artık VSAN ortamımızı birden fazla site’a yaygınlaştırabiliyoruz. Aşağıdaki resim tek başına bu konuyu oldukça güzel özetliyor.

Bu model için üçüncü bir site’da witness sunucu barındırılması gerekiyor. Witness appliance dediğimiz şey aslında sanal makine içinde çalışan bir esxi sunucu. Witness üzerinde sanal makine verisi tutulmuyor sadece problem anında hangi site’ın aktif olacağını belirlemek için kullanılacak bir metadata bulunuyor. Bu nedenle çok yüksek bir bandwidth ihtiyacı yok.

Ayrıca aynı stretched clustering ile aynı yöntem kullanılarak uzak ofislerimiz için 2 sunucu ile VSAN konfigürasyonu yapabiliyoruz.

Bu modelde bandwidth gereksinim daha da düşük. Merkezde bulunan witness VSAN cluster arasında ile 500ms RTT ve yaklaşık 1.5mbit bir hat yeterli oluyor. Eğer sanal makine sayısı 10’dan az (ve tabi sanal makinalarınızda storage intensive uygulamalar yok) ise VSAN sunucuları arasında 10Gbit yerine 1Gbit link de tercih edebilirsiniz.

vSphere Replication VSAN üzerinde artık 5dk’lık RPO ile çalışabiliyor. SMP-FT desteği ile artık birden fazla vCpu bulunan sanal makinalar VSAN üzerinde FT ile korunabiliyor. Yeni nesil donanım desteği ile çok düşük latency’li dimm aygıtların depolama için kullanılabilmesine imkan veriyor. Diablo firmasının bu konuda hazırladığı örnek için şu doküman okunabilir.

Health Check plug-in eski versiyonlarda ayrıca yüklememiz gereken bir araç iken bu versiyonda vCenter ve esxi üzerinde yüklü geliyor, direk kullanmaya başlayabiliyoruz. Bu plug-in sayesinde hem donanımlarımızın sağlık durumunu hem de VSAN uyumluluk durumunu izleyebiliyoruz. Ayrıca performans testleri yapabiliyoruz.

VSAN’ı vROps ile izleyebilmemiz için gereken management pack de bu versiyonla beraber kullanımımıza sunulmuş durumda.

VSAN 6.1’i kullanmak için vSphere 6.0.0 Update 1 yüklemeniz gerekmekte. Ayrıca yakın zamanda VSAN’ın bir sonraki sürümünün beta programı açılacak. Yeni sürümde gelmesi planlanan özelliklerin başında RAID5 ve RAID6 desteği ile deduplication geliyor. Beta programına dahil olmak için : http://vmware.com/go/vsan6beta

 


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.