VMware ücretsiz eğitim kaynakları

Bir süredir VMware ürünleri ile ilgili kendinizi geliştirebileceğiniz ücretsiz eğitim kaynaklarını tek bir başlık altında toplamaya çalışıyorum. Aşağıda bunların bir listesini bulabilirsiniz. Ayrıca bu listeyi elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım.

VMwareLearning.com

http://vmwarelearning.com/ web sitesi üzerinden bir çok VMware ürünü ve teknolojisi hakkında uzman eğitmenler tarafından kaydedilmiş videolara ulaşabilirsiniz.

VMwareWalkthroughs.com

http://vmwarewalkthroughs.com/ web sitesi son dönemde açılmış bir portal. VMware ürünleri ile yeni tanışanlar, ürünlerin arayüzlerini merak edenler veya müşterilerine/iş arkadaşlarına sadece ekran görüntüleri üzerinden ürünlerin nasıl çalıştığını ve çalışma mantığını anlatmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Tek yapmanız gereken ürünü seçmek ve “next” butonu ile ilerlemek.

Hand on Labs

Benim favorim elbette bu. http://labs.hol.vmware.com adresinden ulaşılabilen bu portal hemen hemen tüm VMware ürün ve teknolojilerini gerçek lab ortamında test etmenize fırsat veren bir ortam. Tek yapmanız gereken yeni bir kullanıcı oluşturmak ve keyfini çıkarmak. Project NEE (New Education Environment) altyapısını kullanan bu ortamda ürünlerin sizin için hazırlanmış çalışan hallerine çok kısa sürede ulaşmanız mümkün. Hem de size ürün içinde rehberlik edecek dokumanlar da birlikte geliyor. Bu sayede ister kendiniz test etmek istediğiniz bir şeyi test edebilir, isterseniz de sizin için hazırlanmış ve her aşamasıyla dokümante edilmiş senaryoları takip edebilirsiniz. Moduler dokümanlar sayesinde uzun labları tek bir seferde bitirmek zorunda da değilsiniz. Her seferinde gelip aynı labın farklı bir modülünü de tamamlamanız mümkün. İster kendi eğitiminiz için kullanın, isterseniz bir müşterinize yada iş arkadaşınıza hızlı bir demo yapın.

Youtube

VMware official olarak sık sık Youtube üzerinden çeşitli videolar paylaşmaktadır. Bu kanallara üye olup takip edebilirsiniz. Youtube üzerindeki dikkate değer paylaşım kanallarına göz atacak olursak;

Ücretsiz MyLearn kursları

MyLearn VMware ürünleri ile ilgili bilgi kaynaklarının en değerlilerinden bir tanesi. Bir çok ücretli kaynağın yanı sıra, ücretsiz olarak da hemen hemen tüm ürünlerle ilgili eğitimler bulmak mümkün. İşte ilgili link: http://mylearn.vmware.com/mgrReg/plan.cfm?plan=33611&ui=www_edu

Özellikle VMware ürün ve teknolojilerinde tüm temel bilgileri almak isteyenler için tavsiye edeceğim 3 ücretsiz MyLearn eğitimi var.

Bloglar

Şu anda da bir blog okuduğunuza göre blog okumayı sevdiğinizi varsayabiliz sanırım 🙂 VMware her ürün grubunun bizzat kendisi tarafından yönetilen onlarca faydalı blog okumanız için size bekliyor. http://blogs.vmware.com/ adresinden ulaşabileceğiniz bu bloglardan ilgilizi çekenleri rss reader’ınıza ekleyip takip edebilirsiniz.

VMware Documentation

http://www.vmware.com/go/docs linkinden tüm ürünler ile ilgili teknik dokümanlara ulaşabilirsiniz. Kurulum, konfigurasyon, güncelleme/yükseltme ve yönetim ile ilgili bir çok dokümanı pdf, html, epub, mobi gibi çeşitli formatlarda indirmeniz de mümkün.

VMware Technical Paper

https://www.vmware.com/vmtn/resources/ adresinden hem VMware ürünleri hem de diğer üreticilerin çeşitli ürünleri ile birlikte oluşturulan çözümler hakkında onlarca derinlemesine teknik dokümana ulaşmak mümkün. Çok bilinmeyen güzel bir kaynak.

VMware Knowledge Base

KB her üreticinin olmazsa olmazıdır. http://kb.vmware.com adresinden ulaşılabilen knowledge base veritabanı içinde binlerce teknik doküman bulmak mümkün. Problem çüzümlerinden best-practices’lere, kurulum önerilerinden VMware’de bir kaynağa nasıl ulaşmanız gerektiğine kadar binlerce doküman burada. Arasıra ana sayfadaki “Most Popular Documents” bölümüne bakmakta fayda var. Yada benim gibi hasta ruhluysanız yeni yayınlanan tüm KB makaleleri için http://blogs.vmware.com/kbdigest/ adresini takip edebilirsiniz.

VMware Compatibility Guides

Tam anlamıyla bilgi depose sayılmasa da benim sık sık ziyaret ettiğim bir adres te http://www.vmware.com/go/hcl adresi. Buradan hangi VMware ürünü hangi donanım ya da İşletim sistemi ile uyumlu, hatta hangi VMware ürünü hangi VMware ürünü ile uyumlu gibi sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

VMware Communities/VMTN(VMware Technology Network)

https://communities.vmware.com/ İşte herkes burada! Tüm dünyadan sanallaştırma uzmanlarının arasına karışıp, sorular sorup, cevaplar verebileceğiniz eşşiz bir kaynak. Bir sorun yaşıyorsanız, muhtemelen o sorunu yaşayan ilk kişi siz değilsiniz, tek yapmanız gereken burada aramak ve dünya çapında uzmanların verdikleri cevapları okumak. Türkçe bir grup da mevcut https://communities.vmware.com/groups/vmware-turkey

vCloud Hybrid Service Tutorials

http://vcloud.vmware.com/tutorials adresinden vCHS ürünü ile ilgili video eğitimlere erişebilirsiniz.

Eğer benim aklıma gelmeyenler varsa lütfen yorum olarak yazın, onları da listeye ekleyelim.

 

 


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.