VMware SRM 6.1 Duyuruldu

Ülkemizde de bir çok kurum tarafından felaket kurtarma çözümü olarak yıllardır kullanılan Site Recovery Manager’ın yeni sürümü 6.1 geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu. Bu sürüm ile birlikte aşağıdaki özellikler kullanıcıların beğenisine sunuldu.

  • Storage Profile tabanlı koruma
  • Stretched Storage Cluster desteği
  • Site’lar arası Orchestrated vMotion
  • NSX entegrasyonu

Artık sanal makinaları SBPM policy’lerine göre protection altına alabiliyoruz. Sadece korumak istediğimiz makinalara ilgili policy’yi atamamız yeterli. Bu özellikle otomasyon ürünleri ile kurulan sanal makinaların korunmasını kolaylaştıran bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Stretched cluster çözümlerinde eskiden SRM’i kullanmadan tek vCenter ile kurulum gerçekleştiriyorduk ve sanal makinaları HA ile ayağa kaldırıyorduk. Artık istersek bu senaryoya SRM’i de dahil edebileceğiz. Basit bir kıyaslama için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Artık disaster avoidance amaçlı planned failover senaryosunu çalıştırdığımızda sanal makinaları istersek kapatmadan vMotion ile karşı site’a taşımamız mümkün. Ayrıca NSX entegrasyonu ile L2 extensiton gibi ileri network özelliklerini SRM ile entegre ederek kullanabileceğiz.

Yeni özelliklerin tüm detayları için aşağıdaki dosyaya bakılabilir.

http://www.vmware.com/files/pdf/products/SRM/vmware-site-recovery-manager-whats-new.pdf

Lisanslama açısından bakacak olursak yeni gelen tüm özellikleri sadece Enterprise lisansda olduğunu görebiliriz. Versiyon kıyaslaması için aşağıdaki tabloya bakılabilir.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.