VMware Horizon View 5.3 yayınlandı

horizon_view_logoBir süredir beklediğimiz View 5.3 sürümü yayınlandı. Ürünü şuradan indirebilirsiniz. Güzel yeni özellikler var, kısaca teker teker bahsetmek gerekirse;

Windows Server 2008 R2 Desktop İşletim sistemi desteği

Artık VDI ortamlarımızda Windows XP/7/8 ile birlikte sanal desktop olarak W2K8R2 de kullanabileceğiz. Bunun asıl faydası lisanslama tarafında olacak çünkü bu sayede son kullanıcılar MSFT’ye ödedikleri yıllık VDA lisansı giderinden kurtulmuş olacaklar, bunun yerine bir kereye mahsus her W2K8R2 desktop için bir adet RDS CAL almaları yeterli olacak. Tabi böyle bi ortam tasarlarken bu ilk sürümde W2K8R2 desktopların tüm özellikleri desteklemediğini göz önünde bulundurmak ve şu makaleye göz atmadan plan yapmamak faydalı olacaktır. http://kb.vmware.com/kb/2057605

 

vDGA desteği

Açılımı Virtual Dedicated Graphics Acceleration olan, fiziksel sunucular üzerine takılmış desteklenen ekran kartlarını sanal makinalara direk olarak kullandırtarak, VDI ortamlarında yüksek grafik işlemci ihtiyacı olan uygulamaların dahi çalışmasını sağlayan bu özellik de artık official olarak desteklenmektedir. DirectPath I/O özelliği kullanılarak her virtual desktop’a bir GPU ataması yapılarak yapılandırılan bu yöntemde, VM içine NVidia driverları kurulmaktadır ve bu sayede en son sürüm DirectX, OpenGL, OpenCL ve CUDA desteği gelmektedir.

Windows 8.1 Desktop İşletim sistemi desteği

Bu sürüme kadar sadece Windows XP/7 ve 8 versiyonları destekleniyordu, artık 8.1 de official olarak desteklenmekte.

 

VMware Horizon Mirage desteği

Artık View sanal desktoplarını yönetmek için Mirage ürününü kullanabileceğiz. Mirage 4.3 ile birlikte desteklenen bu özellik bu ilk sürümde sadece full clone vm’ler için hizmet verecek.

 

VSAN desteği

Biliyoruz ki vSphere 5.5 ile birlikte public beta haline gelen Virtul SAN yakın zamanda GA olacak. View 5.3 ile beraber şu anki public beta sürümü tech preview olarak desteklenmeye başlandı. Production kullanımı için olmasada müşteriler test etmeye başlayabilirler.

 

Windows 7 için Multimedia Redirection desteği

Yine uzun zamandır beklenen, Windows 7 üzerinde H264 ile encode edilmiş videoların izlenmesinde performansı arttırıp, network kullanımını azaltan bu özellik de 5.3 ile birlikte release olmuş durumda. Gereksinim olarak Windows View Client ve client üzerinde H264 decode edebilecek bir GPU gerektirmekte.

 

Linux Client’lar için Real-Time Audio-Video

5.2 Feature Pack 2 ile birlikte duyurulan RTAV özelliği artık linux client’lar için de destekleniyor.

 

View Composer API for Array Integration (VCAI) desteği

Uzun zamandır Tech Preview modunda olan VCAI özelliği de artık official olarak destekleniyor. Bu sayede composer artık vmfs üzerinde vmdk snapshop tabanlı clonelar oluşturmak yerine, storage üzerinde VM clone’layabilecek.

 

Linked-Clone Desktop Pool’ları için yeni Storage Overcommit özelliği

Bu güne kadar linked-clone pool’larda 4 adet overcommit policy’miz bulunmaktaydı ve bu policy’ler linked-clone’ların gerçekte var olan storage alnının kaç katı kadar boyutta tanımlanabileceğini belirliyordu. Bkz. Şimdi yeni eklenen Unbounded seçeneği sayesinde bu atamayı limitsiz yapabiliyoruz. Kullanırken iyi düşünülmesi gereken bir özellik.

 

View Connection Server Memory Recommendation Mesajı

Artık Connection Server kurarken 10GB’den az memory atamış isek uyarı mesajı ile karşılaşacağız.

 

VMware Horizon View Agent Direct-Connection Plug-in

Bu plug-in sayesinde arada connection server olmadan View Client direk olarak View Agent’a bağlanabilir. Bu özellik kendi broker’ını geliştiren Desktop-aaS sağlayıcılarına büyük kolaylıklar sağlayacak, ayrıca çeşitli DR ve ROBO senaryolarında da kullanılabilir.

 

Yeni nesil HTLM Access (BLAST)

Sanal desktoplarımıza client gereksinimi olmadan herhangi bir web tarayıcı üzerinden erişmemizi sağlayan HTML Access özelliği de gelişmeye devam ediyor. Bu yeni versiyonla birlikte ses desteği sayesinde html5 üzerinden streem edilen görüntünün yanı sıra VM’in sesini de duyabilieceğiz. Ayrıca temel seviyede text copy-paste işlemi de destekleniyor. Ayrıca üzerinde HTML Access bileşeni kurulu her bir Connection yada Security server artık 350 eş zamanlı blast kullanıcı bağlantısını destekliyor.

 

Yeni nesil Unity Touch

Tablet aygıtlardan Windows kullanımını kolaylaştıran Unity Touch artık ios7 uyumlu. Hem altyapı olarak hem de görsel olarak…


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.