VMware Horizon Mirage kullanarak Windows 7 geçişi

VMware_MirageVMware Horizon Mirage PC’lerinizi mantıksal katmanlara ayırarak yönetmenize yardımcı olan bir araçtır. Bu katmanlar IT ya da kullanıcılarınız tarafından yönetilir. Kullanıcılarınızın kişisel verilerine ve ayarlarına dokunmadan, IT kendi yönettiği katmanlar üzerinde güncelleme yapabilir. Herhangi bir sorun anında katmanların merkeze alınmış snapshot kopyalarından hızlı bir şekilde geri yükleme yapılarak, sorunlar hızlı bir şekilde giderilir ve kullanıcılarımızın en üst seviye verimlilikle çalışması sağlanır.

Horizon Mirage en çok tercih edilen iki farklı geçiş senaryosu için de çözümler sunar. Horizon Mirage kullanarak isterseniz var olan Windows XP bilgisayarlarınızı doğrudan Windows 7’ye yükseltebilirsiniz (yerinde yükseltme – in-place upgrade) ya da eski Windows XP bilgisayarınızı yeni bir Windows 7 bilgisayar ile değiştirerek kullanıcı profilinizi ve dosyalarınızı yeni bilgisayara taşıyabilirsiniz.

Yerinde yükseltme (in-place upgrade) senaryosunu uygularken, BT personeli Windows 7 temel katmanını (Windows 7 uyumlu uygulamalar ile birlikte) belirlenen son kullanıcılara dağıtabilir. Bu temel katman son kullanıcılardaki işletim sistemini yükseltirken, son kullanıcıların kişisel profil ve dosyalarına zarar vermez. Bu yaklaşım ile BT personelinin yükseltme işleminden önce kullanıcı yedeklerini almasına gerek kalmaz ve ayrıca son kullancı tarafındaki iş gücü kaybının da büyük ölçüde önüne geçilir.

Yeni bir bilgisayara geçiş sağlanırken ise, BT personeli Horizon Mirage kullanarak son kullanıcıların eski bilgisayarlarındaki tüm kişisel profil ve dosyaları sorunsuz bir şekilde yeni bilgisayarda çalışır hale getirebilir.

Bunlara ek olarak, Horizon Mirage yükseltme işlemine başlamadan önce son kullanıcı bilgisayarındaki tüm işletim sistemi, uygulama, veri, ayar ve kişiselleştirmelerin yedeğini alır. Eğer yükseltme işleminin herhangi bir aşamasında problem ile karşılaşılırsa, son kullanıcı bilgilsayarı hızlı bir şekilde eski haline geri döndürülebilir. Yüksetme işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra da Horizon Mirage BT tarafından yönetilen katmanlardaki değişiklikleri merkeze yollayarak veri merkezinde çalışan sistemin güncel bir kopyasını tutmaya devam eder.

Horizon Mirage ürününün sağladığı merkezi yönetim kabiliyetleri ile birlikte BT personeli tüm bu yedek alma, kurtarma ve yükseltme işlemlerini uzaktan yapabilir. Windows 7’ye yükseltirken manuel adımların azaltılması ile süreç kolaylaşır ve hızlanır ve BT maliyetleri azalmış olur. Horizon Mirage WAN bağlantıları üzerinden de çalışabiliecek şekilde optimize edilmiş olup, uzak bölgelerdeki ofisleri ilave bir altyapı maliyetine gerek duymadan yönetebilir.

Windows 7 geçişinin yükünü hafifletin

Geleneksel yöntemlerle yapılan bir Windows 7 yükseltme işlemi bir bilgisayar için 4 ila 6 saat arasında bir zaman alabilir. Verileri ve ayarları taşıyan uygun araçları kullandığınızda bu süreyi 2 ila 3 saate kadar düşürebilirsiniz ve aynı andan birden fazla makinayı yükseltebilirsiniz. Ancak bu süreç hala çok fazla gözetim gerektirir ve kullanıcılar tüm bu süre zarfında bilgisayarlarını kullanamazlar.

Horizon Mirage kullanarak tek bir teknisyen bir günde 100 veya daha fazla bilgisayarı merkezi yönetm konsolundan yükseltebilir. BT personeli bilgisayarlara tek tek dokunmak zorunda kalmaz, tüm işi otomatikleştirir. Son kullanıcı tarafındaki iş gücü kaybı ortalama sadece 30 dakikadır. Ek olarak sağlanan yedekleme özellikleri ile yükseltme işleminde yaşanacak bir sorun durumunda hızlıca sistemin çalışan haline geri dönülebilir.

Video Demo

 


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.