VMware Horizon Mirage kullanarak Windows 7 geçişi v2

VMware_MirageWindows XP yakında ömrünü tamamlayacak, 8 Nisan 2014’te Windows XP için sunulan destek ve güncellemeler sona erecek. Hâlihazırda özellikle de kurumlar tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılan Windows XP işletim sistemlerini yeni sürümlere yükseltmek ise hiç de kolay bir iş değil. Ayrıca bu yükseltmeleri yaparken kullanıcılarınızın dosya ve ayarlarını korumak ise başlı başına zor bir görev ve 2014 yılı içinde birçok firma bu zorlu görevi tamamlamak zorunda. VMware IT yetkililerini bu zor görevini kolaylaştıracak bir çözüm sağlıyor, VMware Horizon Mirage.

VMware Horizon Mirage PC’lerinizi mantıksal katmanlara ayırarak yönetmenize yardımcı olan bir araçtır. Bu katmanlar IT ya da kullanıcılarınız tarafından yönetilir. Kullanıcılarınızın kişisel verilerine ve ayarlarına dokunmadan, IT kendi yönettiği katmanlar üzerinde güncelleme yapabilir. Herhangi bir sorun anında katmanların merkeze alınmış snapshot kopyalarından hızlı bir şekilde geri yükleme yapılarak, sorunlar hızlı bir şekilde giderilir ve kullanıcılarınızın en üst seviye verimlilikle çalışması sağlanır.

Horizon Mirage en çok tercih edilen iki farklı geçiş senaryosu için de çözümler sunar. Horizon Mirage kullanarak isterseniz var olan Windows XP bilgisayarlarınızı doğrudan Windows 7’ye yükseltebilirsiniz (yerinde yükseltme – in-place upgrade) ya da eski Windows XP bilgisayarınızı yeni bir Windows 7 bilgisayar ile değiştirerek kullanıcı profilinizi ve dosyalarınızı yeni bilgisayara taşıyabilirsiniz.

Yerinde yükseltme (in-place upgrade) senaryosunu uygularken, BT personeli Windows 7 temel katmanını (Windows 7 uyumlu uygulamalar ile birlikte) belirlenen son kullanıcılara dağıtabilir. (Windows 7 uyumlu olmayan uygulamalarınız ise Horizon Mirage ile birlikte gelen ThinApp uygulaması sayesinde kolaylıkla Windows 7 üzerinde çalışabilir hale getirilebilir) Bu temel katman son kullanıcılardaki işletim sistemini yükseltirken, son kullanıcıların kişisel profil ve dosyalarına zarar vermez. Bu yaklaşım ile BT personelinin yükseltme işleminden önce kullanıcı yedeklerini almasına gerek kalmaz ve ayrıca son kullanıcı tarafındaki iş gücü kaybının da büyük ölçüde önüne geçilir.

Yeni bir bilgisayara geçiş sağlanırken ise, BT personeli Horizon Mirage kullanarak son kullanıcıların eski bilgisayarlarındaki tüm kişisel profil ve dosyaları sorunsuz bir şekilde yeni bilgisayarda çalışır hale getirebilir.

Bunlara ek olarak, Horizon Mirage yükseltme işlemine başlamadan önce son kullanıcı bilgisayarındaki tüm işletim sistemi, uygulama, veri, ayar ve kişiselleştirmelerin yedeğini alır. Eğer yükseltme işleminin herhangi bir aşamasında problem ile karşılaşılırsa, son kullanıcı bilgisayarı hızlı bir şekilde eski haline geri döndürülebilir. Yükseltme işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra da Horizon Mirage BT tarafından yönetilen katmanlardaki değişiklikleri merkeze yollayarak veri merkezinde çalışan sistemin güncel bir kopyasını tutmaya devam eder.

Horizon Mirage ürününün sağladığı merkezi yönetim kabiliyetleri ile birlikte BT personeli tüm bu yedek alma, kurtarma ve yükseltme işlemlerini uzaktan yapabilir. Windows 7’ye yükseltirken manuel adımların azaltılması ile süreç kolaylaşır ve hızlanır ve BT maliyetleri azalmış olur. Horizon Mirage WAN bağlantıları üzerinden de çalışabilecek şekilde optimize edilmiş olup, uzak bölgelerdeki ofisleri ilave bir altyapı maliyetine gerek duymadan yönetebilir.

Windows 7 geçişinin yükünü hafifletin

Geleneksel yöntemlerle yapılan bir Windows 7 yükseltme işlemi bir bilgisayar için 4 ila 6 saat arasında bir zaman alabilir. Verileri ve ayarları taşıyan uygun araçları kullandığınızda bu süreyi 2 ila 3 saate kadar düşürebilirsiniz ve aynı andan birden fazla makinayı yükseltebilirsiniz. Ancak bu süreç hala çok fazla gözetim gerektirir ve kullanıcılar tüm bu süre zarfında bilgisayarlarını kullanamazlar.

Horizon Mirage kullanarak tek bir teknisyen bir günde 100 veya daha fazla bilgisayarı merkezi yönetim konsolundan yükseltebilir. BT personeli bilgisayarlara tek tek dokunmak zorunda kalmaz, tüm işi otomatikleştirir. Son kullanıcı tarafındaki iş gücü kaybı ortalama sadece 30 dakikadır. Ek olarak sağlanan yedekleme özellikleri ile yükseltme işleminde yaşanacak bir sorun durumunda hızlıca sistemin çalışan haline geri dönülebilir.

VMware Horizon Mirage ile başka neler yapılabilir

Şüphesiz ki Horizon Mirage ürünü sadece Windows 7 geçişlerini kolaylaştıran bir ürün değildir. Bu ürünü kullananlar daha birçok yeteneğinden faydalanabilirler.

PC Yedekleme ve Geri Yükleme

Mirage tüm PC’nin bir snapshot’ını alır, bu snapshot’a işletim sistemi, uygulamalar, dosyalar ve kişisel ayarlar da dâhildir. Herhangi bir yedekten geri dönme ihtiyacınızda, tüm sistem imajını kullanıcının kendi PC’sine ya da başka bir PC’ye geri dönme imkânı sağlar. Mirage kullanarak PC’yi çalışan bir snapshot’a döndürmek, bozulan bir sabit diskin ardından başka bir sabit diske geri yüklemek ya da bozulan bir PC’yi tamamen yenisiyle değiştirmek çok kolaydır. Gerektiğinde silinmiş ya da bozulmuş bir dosya veya klasör bile eski versiyonuna hızlıca geri yüklenebilir, üsteki bunu kullanıcılar kendi başlarına da yapabilirler.

Uzak Ofis PC’lerinin Yönetimi

Horizon Mirage hem depolama tarafında hem de network’de tekilleştirme kullanarak WAN network’ler üzerinde dahi çok verimli bir şekilde çalışmak için tasarlanmıştır. Mirage ile IT yöneticileri uzak ofislerdeki kullanıcıları, ev kullanıcılarını ya da seyahat eden kullanıcıları yönetebilmek için çok güçlü bir araca sahip olacaktır.

PC yenileme senaryoları

Bir kullanıcının eski masaüstü ya da dizüstü bilgisayarını yenisi ile değiştirmek IT çalışanları için her zaman meşakkatli bir iş olmuştur. Tüm verilerin ve ayarların yeni bilgisayara taşınması başlı başına zor bir iştir. Bir de buna kullanıcının kendi kurduğu uygulamaların da taşınması eklenince bu görev içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Horizon Mirage ürünü ile kullanıcılarımızın eski bilgisayarlarını yenisine aktarmak sadece bir sihirbaz ile yapılır ve sorunsuzca tamamlanır.

Hızlı problem giderme

Kullanıcı bilgisayarlarında gün içinde sayısız problem oluşabilir. Virüslerin yol açtığı sorunlardan, herhangi bir uygulamanın çalışmamasına kadar çok çeşitli sorunlar her gün IT yetkilileri tarafından çözülmeyi beklemektedir. Horizon Mirage IT çalışanlarının problem çözmek için harcadıkları süreyi azaltır. Horizon Mirage ile kullanıcıların verilerini ve ayarlarını bozmadan işletim sistemini ve uygulamaları çalışan versiyonlarına geri yüklemek çok hızlı ve kolaydır.

Merkezi imaj yönetimi

Son kullanıcı bilgisayarları üzerinde çalışan işletim sistemi ve uygulamaların yüklenmesi ve güncellenmesi, hele ki kullanıcılardan bir kısmı ya da tamamı yerel network’ümüzde değil ise gerçekten zor bir iştir. Tüm kullanıcılarımızda aynı seviye işletim sistemi, uygulama, yama ve güncelleştirme bulunması IT’nin problem çözme sürelerini azaltan bir durumdur ancak tek tek tüm bilgisayarlarda bu güncelleştirmeleri yapmak ve bu işin sürekliliğini sağlamak çok kolay değildir. Horizon Mirage ürünün merkezi imaj yönetimi özelliklerini kullanarak sadece bir bilgisayar üzerinde bu işletim sistemi ve uygulama güncelleştirmelerini yapmanız yeterlidir. Mirage istediğiniz diğer tüm bilgisayarlara bu değişiklikleri network üzerinden hızlıca senkronize eder, üstelik bu bilgisayarlar dünyanın öbür ucunda olsalar bile!


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.