vCenter 5 Upgrade’den sonra database büyümesi sorunu

vCenter sunucunuzu 4.1 versiyonundan 5.0 versiyonuna in-place olarak upgrade ettiğinizde siz herhangi bir problem çıkmadan bittiğini düşünürken, arka planda kurulum tarafından yapılan bir değişiklik başınızı ağrıtabilir. vCenter ile birlikte gelen MSSQL Express kurulumunun database recovery modeli default olarak “Simple” seçilmiş durumdadır. Fakat upgrade işlemi aynı ayarı “Bulk-Logged” olarak değiştiriyor. Bu ise sql loglarının şişmesine ve hatta diskinizi doldurmasına neden olabilir. Aynı sorun daha önce 4’den 4.1’e geçerken de olmuştu diye hatırlıyorum.

Çözüm ise zor değil. Öncelikle kurulu olan sql versionuna göre Management Studio Express programını download etmeniz gerekiyor.

Management Studio Express 2008

Management Studio Express 2005

Sonrada kurduğumuz Management Studio ile sql’e bağlanıp, vCenter’ın kullandığı database üzerine sağ tıklayarak “Properties” penceresini açmalıyız. Buradan “Options” bölümüne geçtiğimizde “Recovery Model” ayarını görebiliriz.

Bu ayarı “Simple” olarak değiştirip “OK” dediğimizde database loglarının şişmesini önlemiş oluruz.

Bir de şişmiş logları shrink edersek bu iş tamam olacak. Bunun içinde yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra ilgili database’e sağ tıkladıktan sonra Task>Shrink>Files seçeneğine tıklayalım. Açılan pencerede “File Type” olarak “Log” seçiyoruz. Aşağıdan da “Release unused space” seçili iken “OK” diyoruz.

Hepsi bu kadar.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“vCenter 5 Upgrade’den sonra database büyümesi sorunu” için 3 cevap

  1. Recep YUKSEL avatarı
    Recep YUKSEL

    Hocam çok teşekkürler.

  2. Gökhan ÇAKIR avatarı

    Hocam çok teşekkür ederim. Makaleleriniz hayat kurtarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.