Silinmiş VMFS Volume’ü geri getirmek

Esx hostlarımızda sanal makinalarımızı saklamak için vmfs datastore’ları kullanıyoruz. Bir vmfs datastore, esx hostumuzun local diskleri yada hosta bir storage üzerinde oluşturulmuş bir partition’dan başka birşey değildir aslında… Windows adminleri mutlaka partition’u silinen bilgisayarlarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Benim windows ve linux’ta silinen partitonları geri getirmekte kullandığım favori toolum testdisk. Ücretsiz olan bu tool henüz vmfs partitonları geri getirme yeteneğine sahip değil maalesef. Peki ya vmfs partition’ımız silinirse yada bir şekilde kaybolursa?

Vmfs datastore’ların kaybolmasının birkaç sebebi olabilir. Eğer ki vmfs datastore FC yada iscsi bağlantılı bir storage üzerinde çalışıyor ise bu bağlantılarda yaşanan sürekli tutarsızlık ve kensintiler vmfs datastore’un kaybolmasına yada bozlumasına neden olabilir. Bir diğer senaryo da aynı lun’u gören başka bir esx host üzerinden yanlışlıkla silinmesi olabilir. Aynı disk alanını gören birden fazla host varsa genellikle işletim sistemi kurulumu sırasında bu tür yanlışlıkla silmeler gerçekleşebiliyor. Bu yüzden vmware, esx kurulumu sırasında hostun tüm storage bağlantılarının kesilmesini önermektedir. Diyelim ki vmfs partition’ımız silindi, o zaman ne yapacağız. Öncelikle burada çok dikkatli olmanız gerektiğini söylemeliyim. Yanlış bir işlem yapıp partition’ı kurtarılamaz hale getirebilirsiniz. Eğer çok kritik bir ortam varsa profesyonel destek almanızı yada vmware support’a case açıp onlara yaptırmanızı tavsiye ederim.

Yapmamız gerekenleri tüm esx versiyonları için aşağıdaki makalede anlatılmakta. Bunu önce baştan sona okuduktan sonra uygulamanızı tavsiye ederim.

http://kb.vmware.com/kb/1002281


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.