NetApp Flash Pool

NetApp yakın zamanda Data ONTAP 8.1.1 sürümünü yayınlayacak. Bu sürüm ile birlikte eklenecek yeni özelliklerden birisi de Flash Pool özelliği. Bu özellik sayesinde SSD ve HDD’lerden oluşan Hybrid Aggregate’ler yapmak mümkün olacak. NetApp Virtual Storage Tier yapısında yeni bir yaklaşım olarak karşımıza çıkacak olan bu yöntemde SSD diskler caching amaçlı olarak kullanılacak. Flash Cache özelliğinin aksine Flash Pool için eklenen SSD’ler hem okuma hem de yazma cache’i olarak kullanılabilecek. NetApp SSD diskleri ayrı bir katman olarak kullanarak, sık okunup yazılan datayı SSD’ye taşıyan üreticilerin izlediği yolu izlemek yerine, özel bir algoritma kullanarak, SSD diskleri sadece cache olarak kullanacak.

SSD+SATA ya da SSD+SAS şeklinde aggr’ler oluşturulabilecek ancak, SSD+SAS+SATA şeklinde üç disk türünü birleştirmek mümkün olmayacak. Ayrıca SAS+SATA şeklinde bir hybrid_aggr oluşturmak da mümkün değiil. DS4243 disk shelf’leri üzerinde SATA ve SSD diskleri karışık kullanmak mümkün olacak. Ancak SAS disklerle diğer türleri karışık kullanmak mümkün değil.

Var olan 64bit aggr’ler Flash Pool’a convert edilebilecek ya da yeni aggr oluşturulurken de Flash Pool olarak oluşturulabilecek. hybrid_enable diye anılan aggr opsiyonu ile kontrol edilebilecek.

Tüm Flash Pool içinde Volume bazlı policy’ler ile cache kontrolü mümkün olacak. priority hybrid_cache komutu ile yönetilebilecek.

Ayrıca ONTAP 8.1.1 SSD cache üzerinde TRIM işlemleri yapabilecek.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.