Lab ortamlarında vCenter 5.1 RAM kullanımını ayarlamak

Çoğumuzun kişisel testlerini yapmak için kısıtlı lab kaynakları var. Bu kısıtlı kaynaklar içinde birçok yazılımı birlikte test edip öğrenmeye çalışıyoruz. Ancak yazılımlar gelişip yeni sürümler çıktıkça sistem gereksinimleri de artıyor ancak bizim lab ortamlarımız aynı ölçüde büyümüyor maalesef. Bu nedenle kısıtlı kaynakla tüm test ortamımızı çalıştırmak için bazen çeşitli ince ayarlar yapmamız gerekebiliyor. Bu gün vCenter 5.1 için kullanılan RAM kullanımını nasıl daha aşağı düşürebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

vCenter yazılımını ister Windows üzerine kurun, isterseniz vCSA kullanın 5.1 ile birlikte RAM kullanımı artmış durumda. Installation and Setup Guide’dan bir alınan aşağıdaki tabloya bir bakalım.

vcenter_tweak

Görüldüğü gibi 1-100 host arası için ram kullanım değerleri de oldukça yüksek, özellikle çoğunlukla 2-3 hostu geçmeyen test ortamları için. Bu değerleri aşağıdaki şekilde değiştirebilirsiniz.

NOT: Canlı sistemlerde bu ayarların yapılması doğru değildir. Sadece test ortamları için uygun olabilir. Değiştirmeden önce dosyaların yedeğini almayı unutmayın.

vCenter Server (Windows sürümü) için

 

vCenter Server servisi
<installation_directory>\VMware\Infrastructure\tomcat\conf dizini altında bulunan wrapper.conf dosyasındaki wrapper.java.additional.9 değerini 512 olarak değiştirin.

vCenter Single SingOn servisi
<installation_directory>\VMware\Infrastructure\SSOServer\conf dizini altında bulunan wrapper.conf dosyasındaki wrapper.java.additional.9 değerini 512 olarak değiştirin.

vCenter Inventory servisi
<installation_directory>\VMware\Infrastructure\Inventory Service\conf dizini altında bulunan wrapper.conf dosyasındaki wrapper.java.maxmemory değerini 1024 olarak değiştirin.

Profile-Drive Storage servisi
<installation_directory>\VMware\Infrastructure\Profile-Driven Storage\conf dizini altında bulunan wrapper.conf dosyasındaki wrapper.java.maxmemory  değerini 512 olarak değiştirin.

Bu işlemden sonra ilgili servisleri ya da sunucuyu restart etmeniz gerekmektedir.

 

vCenter Server Appliance için

Öncelikle vCSA’ya ssh yada WinSCP ile bağlanın. Linux komut satırına aşina değilseniz WinSCP sizin için daha kullanışlı olabilir.

vCenter Server servisi
/etc/vmware-vpx/tomcat-java-opts.cfg dosyasındaki -Xmx1024m değerini -Xmx512m olarak değiştirin.
/usr/lib/vmware-vpx/tomcat/bin/setenv.sh dosyasındaki -Xss1024K değerini –Xss512M olarak değiştirin.

vCenter Single SingOn servisi
/usr/lib/vmware-sso/bin/setenv.sh dosyasındaki –Xms2048m –Xmx2048m değerlerini -Xms512m -Xmx512m olarak değiştirin.

vCenter Inventory servisi
/usr/lib/vmware-vpx/inventoryservice/wrapper/conf/wrapper.conf dosyasındaki wrapper.java.maxmemory=3072 değerini wrapper.java.maxmemory=1024 olarak değiştirin.

Profile-Drive Storage servisi
/usr/lib/vmware-vpx/sps/wrapper/conf/wrapper.conf dosyasındaki wrapper.java.maxmemory=512 değerini wrapper.java.maxmemory=256 olarak değiştirin.

Bu işlemlerden sonra vCSA’yı kapatın ve RAM’ini 4GB olarak ayarlayın.

Hepsi bu kadar.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.