Horizon View Feature Pack 2

horizon_view_logoVMware geçtiğimiz dönemde Horizon View ürünü için client ve server tarafındaki yazılım geliştirme ekiplerini ayırmıştı. Bu ayrılmadan sonra artık client taraflı yeni bir özellik geliştirildiği zaman release olması için bir sonraki View versiyonunu beklemeden Feature Pack adı altında yayınlanıyor ve hali hazırdaki View sürümü ile ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.

İlk olarak Mart ayında FP1 yayınlanmıştı ve aşağıdaki özellikleri beraberinde getirmişti.

Unity Touch özelliği ile IOS ve Android clientlar üzerinden Windows kullanımını kolaylaştıran bir ara katmana kavuşmuştuk. HTML Access ise sanal desktop’umuza herhangi bir client gereksinimi olmadan tüm HTML5 destekli tarayıcılar üzerinden direk olarak bağlanabileceğimiz BLAST protokol altyapısını hayatımıza katmıştı.

Feature Pack 2 ile birlikte ise iki yeni ana özellik karşımıza çıkıyor.

  • RTAV (Real Time Audio-Video)
  • Flash URL Redirection

View sanal desktoplarında webcam kullanımı uzun zamandır sorulan bir konu idi ve bu zamana kadar desteklenmiyordu. Bu FP ile birlikte artık usb arayüzlü microfon ve webcam cihazlarına destek gelmiş bulunmakta. RTAV özelliği virtual desktoplarımızda View client üzerine bağladığımız usb mic ve webcam cihazımızı usb redirection kullanmadan çalıştırmamıza olanak sağlıyor. View Client yazılımı tarafından algılanan bu usb aygıt, View Agent’a ham usb datası olarak gönderilmek yerine encode edilerek PCoIP üzerinden gönderiliyor. Örnek vermek gerekirse RTAV olmadan 640×480 çözünürlükte 15fps bir webcam görüntüsü 62Mbps band genişliği gerektirirken RTAV ile 300Kbps’a düşüyor, fark inanılmaz. Default olarak açık gelen bu özelliği kullanmak için de herhangi bir ayar yapmaya gerek yok, direk çalışıyor. Bu sürümde bu özelliği sadece Windows client (thin yada thick olabilir) için kullanabiliyoruz.

Flash URL Redirection ise Adobe Media Server üzerinden çalışan video streaming uygulamarı için geliştirilmiş bir çözüm. Adobe Media Server üzerindeki flash base içeriği anlayarak agent yerine client’a gönderilmesini sağlıyor ve çok daha hızlı ve efektif bir band genişliği kullanımı sunuyor. Bu sürümde bu işlem otomatik olmayıp media serverdaki flash’ı barındıran web sitesine manuel olarak bir javascript kodunun girilmesi gerekiyor.

Bu güzel özellikleri kullanmak için ise gereksinimler şöyle;


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Horizon View Feature Pack 2” için bir cevap

  1. […] 5.2 Feature Pack 2 ile birlikte duyurulan RTAV özelliği artık linux client'lar için de destekleniyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.