Esx management agent’larını restart etmek

Bu konuda birşeyler yazmak faydalı olacak çünkü yanlış bilinen bir konu. Bilindiği üzere esx ve esxi sunucuları yönetmek yada vCenter’a bağlanmak için vSphere client kullanıyoruz. Esx ve esxi hostlar üzerine yapılan bu yönetimsel bağlantıları host üzerindeki management servisi karşılamaktadır. Zaman zaman hostun resetlemesi, donanımsal problemler yada storage ile ilgili çeşitli sıkıntılardan ötürü, management servisi asılı kalabilmektedir. Böyle durumlarda;

 • vCenter Server esx hosta bağlanamaz
 • vSphere client ile esx hosta bağlanamayız
 • Sanal makinalar başlatılamaz, çalışanlar durdurulamaz
 • Kapalı bir sanal makina açık olarak görünebilir yada tam tersi

Burada yapmamız gereken şey aslında çok basit. Esx host üzerinde management servisini restart etmek. Ama her zaman şansımız yaver gitmeyebilir. Önce işi nasıl yapacağımıza bakalım. Sonra olumsuz senaryolara göz atacağız.

Önce servisi restart edeceğimiz hosta consolundan yada ssh ile uzaktan erişmeliyiz. root ile login olduktan sonra aşağıdaki komutları çalıştırmamız yeterli. (devamını okumadan çalıştırmayın!)

service mgmt-vmware restart
service vmware-vpxa restart

Hepsi bu kadar. Artık vSphere client ile hosta bağlanabilmeliyiz. vCenter server kullanıyorsak disconnect durumdaki hostun üzerine sağ tıklayıp connect demek ve sihirbazı tamamlamak kâfi olacaktır.  Normal şartlarda restart işleminin çalışan sanal makinalara bir etkisi yoktur. Fakat yine de bilinmesi gerek bazı şeyler var. Esx host üzerinde sanal makinaların host ile birlikte otomatik açılıp kapanması için Autostart özelliği aktif olabilir. Bu özellik default olarak kapalıdır. Gerektiğinde açmak için Configuration > Virtual Machine Startup/Shutdown menüsü kullanılabilir. Peki ya açıksa ne olur? Eğer esx versiyon 3 kullanıyorsanız böyle bir durumda management servisini restart ederseniz, bu özelliği aktif hale getirilmiş sanal makinalar da servisle birlikte restart olabilir. Tabiki bunu istemeyiz. Bu durumda servisi restart etmeden önce bu özelliği kontrol etmekte fayda var. Akla şu soru gelebilir; hosta bağlanamıyorsak, ayarlarını nasıl kontrol edeceğiz? Bu haklı sorunun yanıtı çok zor değil. Autostart ayarları host üzerinde /etc/vmware/hostd/vmAutoStart.xml dosyasında tutulur. Consola bağlandıktan sonra önce bu dosyanın içeriğini vi gibi bir text editörü ile açıp içinde <enabled>true</enabled> satırını aramalıyız. Bu özelliği disable etmek için yapmamız gerek sadece ilgili satırı silmektir. Eğer yoksa özellik aktif değildir. Bu durum servisi restart etmeden önce dikkat etmemiz gereken önemli bir noktadır.

Peki herşey bu kadar kolay mı? Maalesef işler her zaman bu kadar yolunda gitmeyebilir. Management servisi restart olmayabilir yada restart çok uzun zaman alabilir. Bu konuda da elbet yapılacak şeyler var.

Eğer servisi restart etmek çok fazla vakit alıyorsa muhtemelen esx host dns server’a ulaşamıyordur. Dns sunucunun erişilebilir olduğundan emin olun. Eğer Dns’e ulaşma şansınız yoksa o zaman da vi gibi bir text editörü ile /etc/resolv.conf dosyası açılarak nameserver ile başlayan satırın başına # işareti konularak pasif hale getirilebilir.

Eğer servisi restart ederken ekran kititlenip kalıyor ve restart edemiyorsanız önce servisi kill etmeniz gerekiyor demektir. Bunu yapmak için önce aşağıdaki komut ile hostd servisinin pid numarası bulunur.

ps aux | grep hostd

Bu komut mgmt servisinin process id’sini verecektir. Daha sonra da şu komutla ilgili process tamamen sonlandırılır.

kill -9 [pidno]

Tabiki [pidno] yerine ilk komutta bulduğumuz numarayı yazıyoruz. Artık servisimizi start edebiliriz.

service mgmt-vmware start

İşte hepsi bu kadar. Artık hostumuz erişilebilir durumda.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Esx management agent’larını restart etmek” için 2 cevap

 1. Özgür avatarı
  Özgür

  Eline saglık erkal, önemli bir noktayı yakalamışsin

 2. ismail erkan avatarı
  ismail erkan

  teşekkür hocam. Çok güzel bir makale olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.