AirWatch Enterprise Mobility Management

AirWatch bir kurumsal mobilite yönetimi çözümüdür. Kurumsal mobilite yönetimi (veya EMM-Enterprise Mobility Management) şirketlerin mobil cihazlar, mobil ağlar ve bunlara bağlı destekleyici servisleri yönetebilmesini sağlayan teknoloji ve süreçlerin genel adıdır. 2000’li yıllarla beraber artan mobil cihaz kullanımı şirketlerin son kullanıcılarına bu zamana kadar kişisel bilgisayarlar üzerinden verdikleri hizmetlerin benzerlerini mobil cihazlar üzerinden de vermeleri ihtiyacını doğurmuştur. Kurumsal mobilite çözümleri şirketlerin bu yeni ihtiyaçlarını adreslemek için doğmuş ve son yıllarda hızla yükselen bir teknoloji kolu olmuştur.

AirWatch genel olarak şu ana kategoride çözümler üretir;

Mobil Cihaz Yönetimi (MDM-Mobile Device Management)

Mobil cihazların merkezi olarak oluşturulup yönetilen poliçelerle yönetilmesi, konfigürasyonlarının değiştirilmesi ve kısıtlanmasıdır. AirWatch MDM ile Android, Apple iOS, BlackBerry, Mac OS, Symbian, Windows Mobile, Windows PC/RT ve Windows Phone işletim sistemlerini çalıştıran cihazların tamamı aynı konsoldan yönetilebilir.

Mobil Uygulama Yönetimi (MAM-Mobile Application Management)

AirWatch MAM mobil uygulamaların edinilmesi, dağıtılması, güvenliğinin sağlanması ve izlenmesi ile ilgili problemleri adresleyen bir çözümdür. Tek bir yönetim konsolu üzerinden şirket içinde geliştirdiğiniz uygulamaları, satın aldığınız ya da ücretsiz olan diğer uygulamaları şirketinize ait veya son kullanıcılarınıza ait cihazlar üzerine yükleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Mobil İçerik Yönetimi (MCM-Mobile Content Management)

Mobil içerik yönetimi çözümü genel olarak ¨Dropbox¨ tarzı ürünlerin kurumsal ihtiyaçlar için geliştirilmiş ve özelleştirilmiş bir şeklidir. Airwatch Secure Content Locker çözümü sayesinden son kullanıcılar mobil cihazlarından kurumsal içeriklere her zaman ve her yerden güvenli ve kontrollü bir şekilde ulaşabilir ve saklayabilir, kendi mobil cihazları arasında ya da diğer çalışanlarla içerik paylaşımını yapabilirler.

Mobil Eposta Yönetimi (MEM-Mobile Email Management)

Kurumların değişen eposta güvenlik ihtiyaçlarını adreslemek için geliştirilmiş bir çözümdür. Mobil cihazların sağladıkları klasik eposta uygulamalarının ötesinde arttırılmış güvenlik ve kontrol sağlar.

 AirWatch Sürümleri

GREEN
MANAGEMENT
SUITE

ORANGE
MANAGEMENT
SUITE

BLUE
MANAGEMENT
SUITE

YELLOW
MANAGEMENT
SUITE

Mobile Device Management

ü

ü

ü

ü

Workspace

ü

ü

ü

ü

App Catalog

ü

ü

ü

ü

Inbox

ü

ü

ü

App Wrapping

ü

ü

App Reputation Scanning

ü

ü

Browser

ü

ü

Secure Content Locker View

ü

ü

Secure Content
Locker Collaborate

ü

Özelliklerin Detayları

Mobile Device Management

Mobil cihazların merkezi olarak oluşturulup yönetilen poliçelerle yönetilmesi, konfigürasyonlarının değiştirilmesi ve kısıtlanmasıdır.

Workspace

Mobil cihaz içerisinde IT tarafından yönetilen bir konteyner oluşturarak kullanıcıların kişisel ihtiyaçları ile iş ihtiyaçlarını ayrı ayrı yönetip kullanmalarına imkan tanır. Oluşturulan güvenli konteyner içine gerekli iş uygulamaları IT tarafından merkezi olarak yüklenir ve bu konteynerin güvenliği de yine IT tarafından merkezi olarak kontrol edilir.

App Catalog

Yönetilen mobil cihazlara otomatik olarak çeşitli uygulamaların yüklenmesini ve kullanıcıların ihtiyaç halinde yükleyebilmeleri için kurumunuza özel bir uygulama kataloğu oluşturmanıza imkan tanır.

Inbox

Mobil cihazların sağladıkları klasik eposta uygulamalarının ötesinde arttırılmış güvenlik ve kontrol sağlar.

App Wrapping

Mobil uygulamaların kodunda herhangi bir değişiklik yapmadan uygulamaların belirli poliçelerle ile sarmalayarak uygulamaların güvenlik ve içerik yönetimi açısından mobil cihaz üzerinden nasıl çalışacağının belirlenmesine olanak tanıyan teknolojidir.

App Reputation Scanning

Mobil uygulamaları inceleyerek kurumsal güvenlik gereksinimlerimize uymayan bir risk taşıyıp taşımadıklarını tespit eder ve raporlar.

Browser

Mobil cihazlar üzerinde güvenli bir şekilde internette gezinme için gerekli güvenlik ve yönetim ayarlarının BT ekibi tarafından merkezi olarak kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca normal şartlarda VPN çözümleri üzerinden erişilebilen şirket içi web kaynaklarına VPN ihtiyacı olmadan güvenli bir şekilde bağlanabilme imkanı tanır.

Secure Content Locker View

Mobil içerik yönetimi çözümü olan SCL ile kullanıcıların sadece paylaşılan içeriklerin mobil cihazlarda görüntülenmesine imkan tanıyan özelliktir.

Secure Content
Locker Collaborate

SCL’nin tam sürümüdür. Bu sürümde kullanıcılar mobil cihazlarından kurumsal içeriklere her zaman ve her yerden güvenli ve kontrollü bir şekilde ulaşabilir ve saklayabilir, kendi mobil cihazları arasında ya da diğer çalışanlarla içerik paylaşımını yapabilirler.


Yayımlandı

kategorisi

, , , ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.