Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

14Kas/152

Horizon Sizing Estimator 1.0

Uzun zamandır beklediğimiz Horizon Sizing Tool yayında. Horizon kurulumlarından önce kullanıcı türünü ve ihtiyaçlarını girerek sunucu ve depolama ünitesi için gereksinimleri anlamamıza yardımcı olan bu online aracı kullanabilmek için bir MyVMware ya da Partner Central hesabıyla login olmanız yeterli.

http://vmware.com/go/HorizonCalc

Screen Shot 2015-11-14 at 19.36.19

22Haz/150

VMware Horizon Linux VDI

tuxYıllardır beklenen ve her toplantıda soru olarak karşımıza çıkan Linux VDI artık gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde Horizon Linux VDI çözümünün ilk sürümü yayınlandı ve şu anda kullanılabilir durumda. Horizon Enterprise paketi içinde yer alan çözüm halihazırda bu ürüne sahip olan VMware müşterileri doğrudan indirip kullanmaya başlayabilirler.

Bu ilk sürümde klasik Windows VDI'daki tüm özellikler olmasa da en azında Linux VDI opsiyonunun olması bile üniversiteler ve yazılım geliştiriciler gibi Linux kullanan bir çok kurum için önemli bir durum. Ayrıca ilk sürüm olmasına rağmen vDGA 3D grafik desteği de mevcut. Küçük bir demo için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve daha fazla detay için ürün dokümantasyonuna göz atabilirsiniz.

 

10Nis/150

Horizon Storage Considerations

HorizonHorizon View, Mirage ve Workspace ürünleri ile ilgili storage tasarımı yapmadan mutlaka göz atılması gereken temel kaynaklardan biri olan Storage Considerations dosyası yakın zamanda güncellendi. Güncel versiyonunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

StorageConsiderations

 

14Tem/141

VMware View Türkçe Sunum

7Nis/140

Ufukta BÜYÜK birşey var!

Horizon

VMware son kullanıcı ürünleri ailesi olan Horizon'ın (Türkçe adıyla Ufuk) yeni sürümü için artık çok kısa bir süre kaldı. Bu yeni sürüm ile birlikte gelecek yenilikleri ilk olarak siz öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linkten EMEA LAUNCH online etkinliğine katılabilirsiniz.

http://bit.ly/QHXAGc

10 Nisan 2014 Perşembe
Saat : 11:00-12:00 (Türkiye saatiyle)

Katılım ücretsizdir!

Kategori: EUC, View, VMware Yorum yok
23Kas/130

VMware Horizon View 5.3 yayınlandı

horizon_view_logoBir süredir beklediğimiz View 5.3 sürümü yayınlandı. Ürünü şuradan indirebilirsiniz. Güzel yeni özellikler var, kısaca teker teker bahsetmek gerekirse;

Windows Server 2008 R2 Desktop İşletim sistemi desteği

Artık VDI ortamlarımızda Windows XP/7/8 ile birlikte sanal desktop olarak W2K8R2 de kullanabileceğiz. Bunun asıl faydası lisanslama tarafında olacak çünkü bu sayede son kullanıcılar MSFT'ye ödedikleri yıllık VDA lisansı giderinden kurtulmuş olacaklar, bunun yerine bir kereye mahsus her W2K8R2 desktop için bir adet RDS CAL almaları yeterli olacak. Tabi böyle bi ortam tasarlarken bu ilk sürümde W2K8R2 desktopların tüm özellikleri desteklemediğini göz önünde bulundurmak ve şu makaleye göz atmadan plan yapmamak faydalı olacaktır. http://kb.vmware.com/kb/2057605

 

vDGA desteği

Açılımı Virtual Dedicated Graphics Acceleration olan, fiziksel sunucular üzerine takılmış desteklenen ekran kartlarını sanal makinalara direk olarak kullandırtarak, VDI ortamlarında yüksek grafik işlemci ihtiyacı olan uygulamaların dahi çalışmasını sağlayan bu özellik de artık official olarak desteklenmektedir. DirectPath I/O özelliği kullanılarak her virtual desktop'a bir GPU ataması yapılarak yapılandırılan bu yöntemde, VM içine NVidia driverları kurulmaktadır ve bu sayede en son sürüm DirectX, OpenGL, OpenCL ve CUDA desteği gelmektedir.

17Tem/130

Horizon View Feature Pack 2

horizon_view_logoVMware geçtiğimiz dönemde Horizon View ürünü için client ve server tarafındaki yazılım geliştirme ekiplerini ayırmıştı. Bu ayrılmadan sonra artık client taraflı yeni bir özellik geliştirildiği zaman release olması için bir sonraki View versiyonunu beklemeden Feature Pack adı altında yayınlanıyor ve hali hazırdaki View sürümü ile ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.

İlk olarak Mart ayında FP1 yayınlanmıştı ve aşağıdaki özellikleri beraberinde getirmişti.

Unity Touch özelliği ile IOS ve Android clientlar üzerinden Windows kullanımını kolaylaştıran bir ara katmana kavuşmuştuk. HTML Access ise sanal desktop'umuza herhangi bir client gereksinimi olmadan tüm HTML5 destekli tarayıcılar üzerinden direk olarak bağlanabileceğimiz BLAST protokol altyapısını hayatımıza katmıştı.

Feature Pack 2 ile birlikte ise iki yeni ana özellik karşımıza çıkıyor.

20Mar/130

Horizon View Unity Touch

Horizon View 5.2 ile hayatımıza giren özelliklerden biri de Unity Touch özelliği. Tablet cihazlardan Windows kullanımını kolaylaştırmak için geliştirilen bu özelliğin nasıl çalıştığını güzel anlatan bir video hazrlanmış.


20Mar/130

VMware Horizon View 5.2 duyuruldu

horizon_view_logoVMware tüm end user computing ürünlerini Horizon ailesi olarak birleştirdi. Bu değişiklik ile View ürünün adı da Horizon View olarak değişti. Geçtiğimiz günlerde duyurulan 5.2 versiyonunun dikkat çeken özellikleri şunlar.

Son kullanıcı deneyimi yenilikleri

 • Windows 8 sanal desktop desteği
 • Hardware Accelerated 3D Graphics
 • Microsoft Lync 2013 desteği ve geliştirilmiş video ve VOIP iletişimi
 • Horizon Workspace entegrasyonu
 • HTML Access özelliği sayesinde sanal desktoplara her cihazdan ulaşabilme özgürlüğü
 • 'Unity Touch' özelliği sayesinde özellikle tablet cihazlardan Windows kullanımı artık çok daha kolay.

Yönetimsel yenilikler

 • View altyapılarındaki 8 host limiti aşıldı artık daha büyük ortamlar oluşturulabilecek ayrıca çoklu VLAN desteği geldi
 • Çok fazla sayıda sanal desktop olan ortamlarda View Administrator performans iyileştirmesi
 • Provisioning ve recompose işlemlerinde performans artışı
 • vSphere Web Client için Integrated Service Console sürümü Tech Preview olarak yayınlandı.
 • vCenter Server Virtual Appliance desteği

Toplam sahip olma maliyeti yenilikleri

 • Yeni space-efficient (SE sparse) disk teknolojisi sayesinde disk alanından kazanım sağlanacak.
3May/120

VMware View 5.1 duyuruldu

Desktop sanallaştırması ürünü Vmware View için yeni minör sürüm olan 5.1 duyuruldu. Bu sürüm ile birlikte gelen iyileştirmeler şunlar;

 • USB redirection altyapısı yeniden tasarlandı
 • View Storage Accelerator modülü eklendi (CBRC)
 • Radius kimlik doğrulaması
 • Yeni client yazılımları
 • PCoIP (network ve cpu) iyileştirmeleri
 • View Administrator ekranı artık daha hızlı
 • Fiziksel makinalar için Persona Management
 • XP’den Win7’ye upgrade için Persona Management migration tool
 • Standalone View Composer Server
 • Birkaç küçük iyileştirme daha…

Açıkçası benim için göze çarpan en önemli yenilik View Storage Accelerator oldu. Bunu, vSphere 5 ile birlikte ortaya çıkan CBRC(Content Based Read Cache) özelliğinin View üzerinde hayat bulmuş hali olarak düşünebiliriz. Özellikle VDI ortamları için geliştirilmiş CBRC özelliği disk üzerindeki master VDI imajlarının sık kullanılan bloklarını önceden RAM'e yükleyerek çok daha hızlı cevap vermesine olanak tanır. View kurulumlarında bootstorm'ların önüne geçmek ve toplam IOPS ihtiyacını düşürmek için kullanılmaktadır.

VMware tarafından yapılan bir test sonucunda View Storage Accelerator ile ortaya çıkan kazanım şu şekilde raporlanmış.

 • Peak IOPS’da 80% azalma
 • Ortalama IOPS’da %45 azalma
 • Peak throughput’da %65 azalma
 • Average throughput’da %25 azalma

Ayrıca View 5.1 ile bilirlikte View Composer API for Array Integration (VCAI) özelliği "tech preview" olarak karşımızda. Bu özellik ile Linked Clone oluşturmak için storage ünitesi seviyesinde snapshot'ları kullanabileceğiz. Bu sayede daha hızlı ve efektif bir şekilde Linked Clone'lar oluşturabileceğiz. Henüz "tech preview" aşamasında olan bu özellik production ortamlarda desteklenmiyor. Bu özelliği test etmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekli.

 • VMware View 5.1
 • VMware vSphere 5.0 ve sonrası
 • VAAI destekleyen NAS cihazı
 • View Cluster'ındaki vSphere sunucular için NAS cihazı üretici tarafından sağlanan plug-in

VCAI hakkında detaylı bilgi için NetApp tarafından sağlanan şu makaleye göz atılabilir.

https://communities.netapp.com/community/netapp-blogs/virtualization/blog/2012/05/02/vmware-view-51-view-storage-accelerator