Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

5Eyl/150

VSAN müşterileri için ücretsiz Nexenta Connect promosyonu

Nexenta'yı bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse Software Defined Storage çözümleri geliştiren bir yazılım üreticisi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde çok fazla bilinmese de üreticinin bu konuda başarılı ürünleri mevcut.

Nexenta 1 Eylül itibariyle bir promosyon başlattı ve VSAN müşterilerine ücretsiz olarak NexentaConnect for VSAN ürününü vereceğini açıkladı. Bu ürün sayesinde VSAN datastore üzerinde çalıştıracağınız Nexenta yazılımı ile sanal makinalarınıza NFS ve CIFS dosya servisi verebiliyorsunuz. Bir anlamda VSAN ortamınızı unified bir storage haline çevirebiliyorsunuz. Nexenta ayrıca 1 yıllık destek paketini de ücretsiz sağlıyor, gerçekten güzel.

Şu adresten NexentaConnect for VSAN ürününün detaylarına ulaşabilirsiniz.

https://nexenta.com/products/nexentaconnect/nexentaconnect-vsan

31Ağu/150

Yeni Fling – ESXi Embedded Host Client

VMware Labs flingBu yeni fling sayesinde esxi sunucularımıza ip üzerinden ulaşıp temel yönetim görevlerini vSphere Client'a gerek kalmadan web tabanlı olarak gerçekleştirebiliyoruz. Kurulumu ve kullanımı da bir o kadar kolay.

Flings: VMware mühendislerinin boş zamanlarında geliştirdikleri ücretsiz ve hayatı kolaylaştıran araçlardır. Her ne kadar bu araçları VMware mühendisleri geliştirmiş olsa da bunların production ortamında kullanımı desteklenmemektedir.

Bu fling ile aşağıdaki operasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

28Oca/130

VMware vCenter Support Assistant 5.1

VMware vCenter Support Assistant 5.1 ürünü vCenter için ücretsiz bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde hem VMware'e yeni çağrı açabilir ve yönetebilir, hem de hızlı bir şekilde logları toplayıp upload edebilirsiniz. Bir virtual appliance olarak gelen bu ürün hem vSphere Client hem de vSphere Web Client ile çalışmaktadır.

Ürünün ücretsiz olarak download etmek için : https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=VCSA510&productId=285

Ürün hakkında detaylı bilgiler : http://blogs.vmware.com/kb/2013/01/introducing-vmware-vcenter-support-assistant-5-1.html

8Haz/120

Portable (Thinapped) vSphere Client 5

VMware labs kurulum gerektirmeden tek exe’den çalışan, sanallaştırılmış vSphere Client 5’i yayınladı. Acil durumlarda hızlıca kullanabilmeniz için diskinizde bulunmasının faydası var. Ürünün hem 5 hem de 4.1 versiyonu aşağıdaki adreste indirilebilir durumda.

http://labs.vmware.com/flings/thinapp-vsphere

19Eyl/110

Free Quest vWorkspace Desktop Optimizer

Quest firması çok farklı alanda yazılımlar üreten başarılı bir firma. Birçok ücretli ve ücretsiz uygulamaya sahip. Firmanın vWorkspace adında bir desktop sanallaştırması çözümü bulunmakta. Bu çözüm ile birlikte kullanılmak üzere firmanın ücretsiz dağıttığı bir araçtan bahsetmek istiyorum. Tabi biz bu aracı sadece vWorkspace ile değil Vmware View, Citrix XenDesktop yada NComputing gibi diğer çözümler için de kullanabiliriz. Aracın amacı basit ama önemli. Sanal desktop uygulamalarında Windows'u daha performanslı çalıştırabilmek için birçok ince ayar yapılması gerekiyor. Ücretsiz sağlanan bu desktop optimizer aracı sayesinde Windows üzerindeki birçok ince ayar birkaç tıklama ile yapılabiliyor.

Bu güzel ve ücretsiz aracı buradan indirebilirsiniz. 

 

7Tem/112

StarWind Free Edition – iSCSI SAN with Deduplication

Microsoft'un iscsi target yazılımını herkesin kullanımına açmasından sonra Starwind Software'de popüler iscsi target yazılımı için ücretsiz bir sürüm duyurdu. Benim de genellikle test ortamlarında ve eğitimlerde kullandığım Starwind iscsi software ücretsiz sürümüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.starwindsoftware.com/starwind-free

Kategori: Storage, Tools 2 Yorumlar
5May/110

VMTurbo Free Performance and Efficiency Reporter

VMTurbo firması sanal dünya için yazılım geliştiren başarılı firmalardan bir tanesi. Yönetim, raporlama ve optimizasyon için çeşitli ürünleri bulunuyor. Bunların yanında "Performance and Efficiency Reporter" ürününü ücretsiz dağıtıyor. Ürün Vmware tarafındaki CapacityIQ ürününün basit ama faydalı bir mualidi. Üstelik ücretsiz. Ürünün temel özellikleri şu şekilde.

29Nis/110

Xtravirt vSphere Client RDP Plug-in

Ücretsiz ve kullanışlı bir plug-in daha. vSphere client ile yönettiğimiz Windows sanal makinalara hızlı bir şekilde remote desktop bağlantısı yapma olanağı sağlıyor. Sadece vSphere client yüklü olan makinaya kurmamız yeterli. Bundan sonra bir sanal makiananın üzerine sağ tıkladığımızda "Connect via RDP" seçeneğini karşımıza geliyor.

17Mar/110

Thinapped vSphere Client

Esx, Esxi hostları ve vCenter'ı yönetmek için kullandığımız vSphere Client yazılımının kurulum gerektirmeyen sürümü Vmware Labs tarafından yayınlandı. Thinapp ile hazırlanan bu sürüm aşağıdaki işletim sistemleri ile uyumlu.

  • Windows XP
  • Windows 2000
  • Windows 2003
  • Windows Vista
  • Windows 7
  • Windows 2008
  • Windows 2008 R2

Download etmek için: http://labs.vmware.com/flings/thinapp-vpshere

8Ara/100

Opvizor

Sanallaştırma gerçeği bilişim sektöründe yerini sağlamlaştırdıkça, sanallaştırma platformları için de günden güne yeni araçlar ve servisler boy göstermeye devam ediyor. Opvizor'da bunlardan bir tanesi. Opvizor web tabanlı bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor ve siteye upload ettiğimiz esx loglarını analiz ederek bize yapımız hakkında çeşitli analizler yapma şansı sağlıyor. Ayrıca problem çözme konusunda da çeşitli araçlar var. Site şu anda beta durumunda ve geliştirilmeye devam ediliyor. Tamamlandığı zaman ücretsiz ve ücretli abonelik şeklinde hizmet verecek.

Detaylı bilgi ve tanıtım videosu için : http://www.opvizor.com/