Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

22Haz/150

VMware Horizon Linux VDI

tuxYıllardır beklenen ve her toplantıda soru olarak karşımıza çıkan Linux VDI artık gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde Horizon Linux VDI çözümünün ilk sürümü yayınlandı ve şu anda kullanılabilir durumda. Horizon Enterprise paketi içinde yer alan çözüm halihazırda bu ürüne sahip olan VMware müşterileri doğrudan indirip kullanmaya başlayabilirler.

Bu ilk sürümde klasik Windows VDI'daki tüm özellikler olmasa da en azında Linux VDI opsiyonunun olması bile üniversiteler ve yazılım geliştiriciler gibi Linux kullanan bir çok kurum için önemli bir durum. Ayrıca ilk sürüm olmasına rağmen vDGA 3D grafik desteği de mevcut. Küçük bir demo için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve daha fazla detay için ürün dokümantasyonuna göz atabilirsiniz.

 

14Ağu/103

Ücretsiz Linux E-Book

Linux öğrenmek artık sistem adminleri için vazgeçilmez bir ihtiyaç halini almaya başladı. Bilgi teknolojilerinde elimizi nereye atsak bir linux türeviyle karşılaşır olduk. Özellikle benim gibi hergün esx server yada çeşitli linux appliance'lar ile haşır neşir oluyorsanız ister istemez windows'ta yaptığınız işleri linux'ta da yapmak isteyeceksiniz.

Windows adminleri için karmaşık gelen linux shell'ine çabuk ısınmak için 4 adet ücretsiz linux ebook tavsiye edeceğim.

24Nis/102

Mount FTP folder to a local directory – curlftpfs


Linux/BSD altında bir ftp klasörünü local bir dizine mount etmek için güzel bir tool var. Tool'un adı curlftpfs. Yönetimsel işlemler için ekstra kolaylıklar sağlayabilen bu aracın aynı zamanda kullanımı da son derece basit. Önce aşağıdaki linkten çekip kurarak işe başlamalıyız.

14Oca/101

Backtrack 4 Final Released

Ünlü security/pentest distrosu Backtrack'in 4 versiyonu release oldu. İçinde 100den fazla ücretsiz security tool'u barındırıyor. Uzun zamandır betası bulunan 4 versiyonunda bilinen bug'lar giderilmiş. Aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.