Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

24Nis/121

Intel E5 işlemci mimarisi

Intel yeni nesil işlemcisini duyuralı uzunca bir süre geçti aslında ancak IBM tarafında M4 ve HP tarafında G8 sunucular ile E5 mimarisi hayatımıza iyice girdi. Ben de bu konu hakkında kısa ve öz bilgi paylaşımı yapmak istedim.

Öncelikle E5 işlemciler (aslında Sandy Bridge-EP ailesinin tamamı) Intel'in Tick-Tock inovasyon modelinde 32nm işlemcilerin "tock" adımını temsil ediyor. Bundan sonraki model olan "Ivy Bridge" ise  üretim teknolojisi olarak 22nm kullanılacak.

2Ara/100

HP Sizing Tool for VMware vSphere

HP'nin çeşitli sistemler için ölçekleme ve planlama konusunda yardımcı olacak tool'ları mevcut. Aşağıdaki tool ile sanallaştırma öncesi eldeki fiziksel sunucuların değerlerini girerek, uygun sanallaştırma altyapısını kurmak için ne tür sunucu ve storage üniteleri satın almamız gerektiği konusunda bilgiler alabiliriz. Ayrıca ürünlerin liste fiyatını da gösteriyor. Sanallaştırma öncesi sizing işlemi gerçekten de iyi planlanması gereken,  uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iş olsa da bu tür yardımcı tool'lar en azından bir fikir sahibi olmak mümkündür.

Ürünün download adresi aşağıda...

http://g3w1656g-vip.houston.hp.com/sb/installs/VMWare_Sizer.zip

26Kas/100

HP Sizer for Microsoft Exchange Server 2010

Exchange kurulum planlaması yaparken akla gelen sorulardan biri de şudur ki; "Nasıl bir sunucu almalıyız?". Aşağıdaki tool ile yeterli teknik tecrübeniz olmasa daha ihtiyacınız olan sunucu model ve özelliklerini doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Ücretsiz olarak download edip kullanabilirsiniz.

http://h20338.www2.hp.com/ActiveAnswers/us/en/sizers/microsoft-exchange-server-2010.html

Kategori: Exchange, HP Yorum yok
18Oca/100

HP Power Advisor

HP sunucularınız power gereksinimlerini hesaplamak için çok başarılı bir tool mevcut. HP Power Advisor isimli bu tool ile G5 ve G6 sunucular için hesaplama yapabiliyoruz. Grafik ekranda kabin içini sunucularla doldurup sonrada her bir sunucu için işlemci, ram, hdd gibi değerleri belirleyip power gereksinimimizi hesaplayabiliyoruz.

Kategori: HP Okumaya devam et