Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

11Şub/120

Exchange Client Network Bandwidth Calculator

Genellikle sanallaştırma ile ilgili konularda paylaşımlar yapmaya çalışıyorum ancak ara sıra da olsa güzel bir araçla karşılaştığım zaman paylaşmanın faydalı olduğu kanısındayım.

MSExchangeTeam kısa süre önce çok faydalı bir araç yayınladı. Bu araç sayesinde MS Exchange sunucunun ihtiyacı olan band genişliğini hesaplayabiliyoruz. Excel formatında sunulan aracı indirdikten sonra kendi yapınıza göre farklı profillerde ki client türlerini ve adetlerini girdiğiniz zaman size ihtiyaç olan band genişliğini hesaplayabiliyor. Outlook, OWA ya da mobil client'lar için farklı sonuçlar görmek ve her birinin network ihtiyacını hesaplamak mümkün.

NOT: Ürün şu anda BETA aşamasında bu nedenle sonuçlar hatalı olabilir. Kullanmadan önce tecrübe etmek faydalı olacaktır.

Download linki burada...

http://gallery.technet.microsoft.com/Exchange-Client-Network-8af1bf00

Bu da kullanım klavuzu...

http://gallery.technet.microsoft.com/Exchange-Client-Network-ea5eeb02

 

 

10May/110

Üniversite Semineri – Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz U.B.Y.O.

ÇözümPark Bilişim Portalı olarak yaz döneminden etkinliklerimize son sürat devam ediyoruz. Bu seferki durağımız Edirne, sizleri 16 mayıs pazartesi günü yine tam günlük bir etkinlik olan seminerimize bekliyoruz.

Detaylar : http://www.cozumpark.com/forums/thread/252163.aspx

Adres : Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz U.B.Y.O. Keşan/EDİRNE.
Seminer Yeri :Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Konferans Salonu

Üniversite    :Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz U.B.Y.O.
Düzenleyen : ÇözümPark Bilişim Portalı - Trakya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Kulübü

23Mar/110

Vmware vSphere Eğitimi

Çözümpark eğitimlerine devam ediyoruz. Vmware vSphere eğitimini 26-27 Mart 2011 günü düzenliyoruz. Kayıt ve detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/egitim/vmware8.aspx

 

26Kas/100

HP Sizer for Microsoft Exchange Server 2010

Exchange kurulum planlaması yaparken akla gelen sorulardan biri de şudur ki; "Nasıl bir sunucu almalıyız?". Aşağıdaki tool ile yeterli teknik tecrübeniz olmasa daha ihtiyacınız olan sunucu model ve özelliklerini doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Ücretsiz olarak download edip kullanabilirsiniz.

http://h20338.www2.hp.com/ActiveAnswers/us/en/sizers/microsoft-exchange-server-2010.html

Kategori: Exchange, HP Yorum yok
19Eki/100

Exchange Server 2010 Architecture Poster

Tüm Exchange mimarisini ve bişelenlerini gösteren posterin 2010 versiyonu yayınlandı. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Exchange Server 2010 Architecture Poster

Kategori: Exchange Yorum yok
26Tem/100

Digicert Certificate Utility – Sertifika yönetim ve yedekleme aracı

Özellikle Exchange  ve ISA/TMG sunucularla çalışırken, sunucu üzerindeki sertifikaları görmek, yönetmek, yedeklemek gibi ihtiyaçlarımızı kolaylaştıracak bir tool var. Digicert Certificate Utility adındaki bu tool ile aşağıdaki işlemleri yapabiliyoruz.

  • Yüklü sertifikaları görme
  • Sertifika detaylarını görme
  • Sertifika problemlerini giderme
  • Import/Export etme
  • Sertifikaları test etme
  • etc..
24Mar/100

Exchange 2010 Mailbox Server Role Requirements Calculator

Exchange kurulumundan önce sizing konusunda bize yardımcı olan Calculator'un yeni versiyonu yayınlandı. Kuracağınız yapı ile ilgili çeşitli bilgileri girdikten sonra size yapınızın gereksinimleri ile ilgili detaylı bilgiller sağlayan bir excel dökümanı.

Buradan download edebilirsiniz.

Kategori: Exchange Yorum yok
24Mar/100

Exchange 2007 SP2 Update Rollup 3

Exchange 2007 SP2 Update Rollup 3 yayınlandı.  Update Rollup 2'den bu yana çıkan 15den fazla önemli yamayı barındırıyor.

Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan download edebilirsiniz.

Kategori: Exchange Yorum yok
4Mar/102

BlackBerry Enterprise Server Express – Ücretsiz BES Server

Cep telefonu - Exchange Server aşkı gitgide büyüyor. Eskiden pop3 ve imap destekli cep telefonları ile maillerimizi kontrol ederken, sonraları Smartphone'ların Activesync desteklemesi ile Exchange konforunu cebimize taşıdı. IPhone, Blackberry, Symbian derken neredeyse Exchange ile haberleşemeyen cep telefonu kalmadı. Fakat Blackberry'nin şirketler için önemi her zaman farklı oldu...

16Şub/104

Exchange’de silinen mailboxlar Disconnected Mailbox altında görünmüyor

Exchange server sildiğimiz mailboxları kazayla silinmelere karşı 30 gün boyunca saklar. Exchange 2007/2010 sürümlerinde sildiğimiz bu mailboxları geri getirmek için Exchange Management Console'undan Recepient Configuration>Disconnected Mailbox altına gitmemiz yeterli. Burada sildiğimiz mailboxların üzerine sağ tıklayıp "Connect" diyerek istediğimiz user'a bağlayabiliriz. Peki ya burada sildiğimiz bir mailbaxı göremiyorsak! Exchange'in önceki sürümlerinden beri süregelen bu problemi çözmek için Exchange 2000/2003 versiyonlarında Mailbox üzerine sağ tıklayıp "Run Cleanup Agent" komutunu vermemiz yeterliydi. Fakat Exchange 2007/2010 sürümlerinde