Esxi 5 içinde HyperV ya da Esxi çalıştırma

Esxi 5 sürümü ile birlikte artık 64bit nested sanal makinaları çalıştırma imkanımız var. Bu özellik sayesinde fiziksel esxi 5 sunucumuzun içinde HyperV ya da esx(i) sunucular kurup test ortamlarımızı zenginleştirebiliyoruz.

İşlemin uygulaması oldukça basit. Default olarak kapalı gelen bu özelliği açmak için fiziksel esxi 5 sunucumuz üzerindeki “/etc/vmware/config” dosyasına aşağıdaki satırı eklememiz yeterli.

vhv.allow = "TRUE"

Bundan sonra sunucumuzu restart etmemize bile gerek yok, doğrudan çalışmaya başlıyor.

Sanal Esxi

Sonraki aşamada ise içine esxi kuracağımız sanal sunucumuzu oluşturmalıyız. Sanal makina versiyonu 8 olmalı. Sunucuyu oluştururken işletim sistemi olarak Redhat 6 64bit seçebiliriz. Esxi ile uyumlu olması için Ethernet kartlarını E1000 olarak belirlemeli ve SCSI adaptor olarak da LSI Logic SAS seçebiliriz. İlginç şekilde sanal makinayı oluştururken işletim sistemi olarak esx(i) seçmek mümkün değil ama oluşturduktan sonra değiştirmek mümkün. Aşağıdaki şekildeki gibi.

Sonrasında ise esxi kurulumuna başlayıp normal şekilde kurup devam edebiliyoruz. Bu arada iç içe 3 adet esxi kurulabiliyor 🙂

 

Sanal HyperV

Eğer yapımızda HyperV çalıştırmak istersek ise öncelikle Windows 2008 R2 işletim sistemini seçerek versiyon 8 bir sanal makina oluşturmalıyız. Sonrasında sanal makinanın özelliklerini açarak Options tabına geçip, General bölümündeki “Configuration Parameters” butonuna tıklamalı ve çıkan ekranda “Add Row” butonuna tıklayarak aşağıdaki değerleri girmeliyiz.

hypervisor.cpuid.v0 = FALSE

Şekildeki gibi…

Ayrıca CPU özelliklerini sanal makinaya geçirmek için  sanal makinanın özelliklerini açarak Options tabına geçip, General bölümündeki “CPUID Mask” bölümünden “Advanced” butonuna tıklayıp Layer1 ecx altına aşağıdaki değer girilmeli.

---- ---- ---- ---- ---- ---- --H- ----

Bundan sonra sanal makinamıza 2008R2 işletim sistemini kurup HyperV’yi açabiliriz. HyperV test etmek için bile esxi kurmak gerekiyor 🙂

Sonuç şöyle oluyor…

 

“Esxi 5 içinde HyperV ya da Esxi çalıştırma” üzerine 1.549 yorum

  1. Наша сервисная служба транспортировки образована с намерением, чтоб нашим покупателям было практично. У нас компании ОАО ЛЮДМИЛ Ярославль имеется собственный автопарк так же штат рассыльных. Мы всегда готовы привезти продукт вам в удобное время. Для этой цели необходимо только-то выберите такую сервисную услугу. В этом случае ваш продукт будет доставлен наиболее точно и быстро. Вы можете рассчитывать на превосходное качество печати, своевременное сопровождение и индивидуальное решение.
    белый пакет с вырубной ручкой

    Свыше 7 лет фирмыНПК Буров Белогорск (Амурская область) приходить на выручку компаниям в многообразных секторах экономики промышленности находить совершенные решения для пакетирования своей косметической продукции. Специализированная компания ценит новинки, гибкость, ориентацию на потребителя и желание к вечному усовершенствованию. Колоссальный ассортимент выпускаемой продукции ( пакеты и мешки для мусора), позволят реализовать пожелания более требовательных покупателей. Транспортировка товара производится в какой угодно город рф.

  2. Pinterest сегодня N1 в интернет рекламе по продажам. Adwords, Instagram, YouTube отдыхают http://1541.ru/ Идеально для продаж в Amazon, Ebay, Etsy и др. интернет магазинов

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir