Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

KİMDİR?

1982 İstanbul doğumluyum. Bilgisayarla ilk tanışmam 1996 yılında lise döneminde oldu. İlk 386 bilgisayarımı açtığımda karşıma gelen kara ekranın hakkını verebilmek için gidip bir DOS kitabı alarak başladım işe... Sonraları bu kitap okuma işi bende bir alışkanlık halini aldı. Halen bilgisayarlar ilgili herhangi bir kitabı açıp roman gibi okumak en büyük hobim. 1999 yılında Novell ve NT desteği vererek başladığım iş yaşantımda en alttan en tepeye hemen her teknik vazifede çalıştım. Türkiye'nin öncü teknik eğitim kurumunda System & Network eğitimleri verdim. Kısa bir İngiltere macerasının ardından ülkeme döndüm ve Atacom Bilişim'de 3 yıl danışman olarak çalıştım. Şimdi ise VMware Türkiye ofisinde Senior Systems Engineer unvanı ile çalışma hayatımı sürdürüyorum.

Sunucu ve depolama sistemleri, sanallaştırma, bilgisayar ağları ve bilgisayar güvenliği konusunda çalışmalar yapıyorum. MCP MCSA:S:M MCSE:S:M MCTS MCITP MCT CCNA VCAP5-DCA VCA(DCV-Cloud-WM) VCP-DCV4/5 VCP-Cloud VCP-Desktop VTSP4/5 VSP4/5  NCDA NCIE CAAA IBM Certified Specialist Juniper JNCIS-SEC vs. sertifikalarına sahibim. Ayrıca VMware ürünleri hakkında yaptığım paylaşımlardan ötürü vExpert 2012-2013-2014-2015-2016 seçildim.

Blog ile ilgili yorum ve önerilerinizi lütfen çekinmeden paylaşın.

NOT: Bu sitedeki paylaşımlar tamamen benim kişisel bilgi ve düşüncelerimi yansıtmaktadır ve kurumsal olarak VMware ile bir ilgisi ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Yorumlar (16) Geri izlemeler (0)
 1. Süpersin hocam 🙂

 2. Merhaba, Ben 12-13 mart tarihlerinde vermeyi planladığınız sanallaştırma eğitimine katılmak istiyorum. Sorularım var?

 3. Sorularınızın yanıtlarını mail ile yolladım…

 4. Hocam slm, teZzZzamanda VMware troubleshooting ile 5.0 için canlı yada banttan aksiyon rica ediyorum 🙂 Detaylı & Anlaşılır anlatımınız ve Anlayışınız için teşekkürler.

 5. Erkal Hocam başarılarınızın devamını dilerim Saygılarımla.

 6. Merhaba,
  10-11 Eylül tarihlerinde vereceginiz Vmware-Vsphere egitimleri sadece yeniliklikler ile mi ilgili olacak.
  Acıkcası sanallaştırma konusuna başlangıç yapmak için uygun bir egitim mi değil mi onu merak ediyorum.

  İyi Çalışmalar…

 7. Selamlar,

  Yenilikleri değil tüm sistemi kapsayacak. Genel olarak literatürü biliyorsanız, Vmware vSphere konusunda çok detaylı bir eğitim olacağını söyleyebilirim.

 8. Merhaba Erkal bey,

  Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinde Bilgi İşlemde çalışmaktayım. Sistem tarafında görev almaktayım. VMware ile ilgili bir projemiz var. Desktop Sanallaştırma demoları yapmaktayız. Bu konuda sormak isteğim bazı sorular var. Birebir eğitimi şu anda vermiyorsunuz ama ileride belki vmware konusunda eğitim almak isterim.
  VMWare View 5.1 client yazılımı ile andorid tabletim var. WAN Üzerinden view’e nasıl bağlanabilirim. biz port yönlendirme yaptık 44333 >> 433 yönlendirdik ama olmadı hangi portu kullanıyor. Nasıl bir yönlendirme yapamamız gerekiyor.

  Teşekkürler
  Selamlar…
  Kolay Gelsin.

 9. Selamlar Şavaş Bey,

  PCoIP kullanıyorsanız ilgili port 4172 (tcp/udp) olacaktır.

  View port gereksinimleri için şu sayfaya bakabilirsiniz : http://kb.vmware.com/kb/1027217

 10. Merhaba Erkal Bey,
  Storage eğitimi almak istiyorum . Eğitimlere ne zaman başlıyorsunuz

 11. Şu şıralar pek mümkün görünmüyor maalesef.

 12. merhaba
  3 haziranda bilgitürk firmasının düzenliği etkinlikte sizi dinleme fırsatı buldum.Büyük bir keyifle dinledim.Çok teşekkür ederim.Mustafa beye de memnuniyetimi bildirdim
  iyi çalışmalar

 13. İyi dilekleriniz için çok teşekkürler…

 14. Erkal Bey,
  Horizon view ile ilgili sorularım olacaktı ama mail adresinize ulaşamadım rica etsem mailime geri dönüş yapar mısınız?Bir kaç soru soracağım ama..


Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Geri izlemeler devre dışı bırakıldı.