Erkal Aslankara Sanallaştırma notlarım…

14Tem/141

VMware View Türkçe Sunum

26Haz/140

VMware Mirage Türkçe Sunum Video

VMware Horizon ürün ailesindeki merkezi imaj yönetimi ve entegre yedekleme çözümü olan Mirage ürünü hakkında temel bilgiler ve çalışma mantığı anlatılmıştır.

Videodaki sunumu indirmek için: http://goo.gl/6s5JP8

Mirage ürün sayfası: http://www.vmware.com/go/mirage

Why Choose Mirage Microsite : http://www.whychoosemirage.com

Hands-on-Labs: http://labs.hol.vmware.com

23Kas/130

VMware ücretsiz eğitim kaynakları

Bir süredir VMware ürünleri ile ilgili kendinizi geliştirebileceğiniz ücretsiz eğitim kaynaklarını tek bir başlık altında toplamaya çalışıyorum. Aşağıda bunların bir listesini bulabilirsiniz. Ayrıca bu listeyi elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım.

VMwareLearning.com

http://vmwarelearning.com/ web sitesi üzerinden bir çok VMware ürünü ve teknolojisi hakkında uzman eğitmenler tarafından kaydedilmiş videolara ulaşabilirsiniz.

VMwareWalkthroughs.com

http://vmwarewalkthroughs.com/ web sitesi son dönemde açılmış bir portal. VMware ürünleri ile yeni tanışanlar, ürünlerin arayüzlerini merak edenler veya müşterilerine/iş arkadaşlarına sadece ekran görüntüleri üzerinden ürünlerin nasıl çalıştığını ve çalışma mantığını anlatmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Tek yapmanız gereken ürünü seçmek ve "next" butonu ile ilerlemek.

Hand on Labs

Benim favorim elbette bu. http://labs.hol.vmware.com adresinden ulaşılabilen bu portal hemen hemen tüm VMware ürün ve teknolojilerini gerçek lab ortamında test etmenize fırsat veren bir ortam. Tek yapmanız gereken

22Kas/130

VCA Sınav deneyimim

Bugün VMware'in geçtiğimiz günlerde yayınladığı VCA sınavlarına girme fırsatım oldu. Açılımı VMware Certified Associate olan bu sınavlar VMware tarafında temel seviye teknik bilgi sahibi adayların katılabileceği sınavlardır. Zorluk seviyesi çok yüksek olmayan bu sınavlar VMware sertifikasyonunun ilk adımı niteliğindedir. Bu sertifikasyonun birkaç özelliğini sıralamak gerekirse;

 • Temel seviye bilgi gerektirir
 • Sınıf eğitimi gereksinimi yoktur
 • Sınava hazırlık için gerekli eğitim online olarak ve ücretsiz alınabilir
 • Pearsonvue sınav sistemi üzerinden gerçekleşen bu sınavlara girmek için sınav merkezlerine gitmeye gerek yoktur, online girilebilir.
 • VCA seviyesinde farklı uzmanlık alanlarına göre dört farklı sınav bulunmaktadır
  • VCA-DCV ( Data Center Virtualization )
  • VCA-Cloud
  • VCA-WM ( Workforce Mobility )
  • VCA-NV ( Network Virtualization ) (bu yazının yazıldığı tarihte henüz yayınlanmamıştır)
 • Sınavlar 50 sorudan oluşmaktadır
 • Sınavlar 75 dk sürmektedir
 • Sınav ücreti 60GBP ancak yeni bir sınav olduğundan (bu yazılın yazıldığı tarihte) %50 indirim uygulanmaktadır

Benim 3 sınavı vermem (ki VCA-NV henüz yayınlanmadığı için ona giremedim) toplamda 3 saatten az bir zaman aldı. Tabi ki siz sadece bir sınava da girebilirsiniz, tüm sınavları vermek zorunda değilsiniz. VMware ürün ve teknolojilerine aşina biri iseniz sorular çok zor değil. Ayrıca sınava girmeden önce mutlaka yapmanızı tavsiye edeceğim dört şey var.

Simdiden sınava girecek herkese başarılar…

17Kas/122

VMware Posters

VMware teknolojileri ile ilgili çeşitli posterleri aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

VMware ESXi 5.1 Reference Poster

http://blogs.vmware.com/vsphere/files/2012/11/ESXi-5.1-Poster.pdf

18Haz/120

Video – VMware vCenter Server Appliance

VMware vCenter Server Appliance hakkında Çözümpark'ta yayınladığım videoyu izlemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2012/06/16/video-vmware-vcenter-server-appliance.aspx

 

 

2May/120

Kendi bilgisayarınızda vSphere Lab’ı kurun

Vmware vSphere 5 ürünü üzerinde eğitim ya da demo yapmak amacıyla hazır bir sisteme ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. En az 2 adet esxi host ve 1 adet storage ile ortalama bir vSphere altyapısı kurup testlerimizi yapabiliriz ama bu da herkesin sahip olabileceği bir kaynak değil. Sanallaştırmayı yine sanal ortamda test etmek mümkün, bununla ilgili çeşitli yazılar paylaştım yine bu blogda. Ancak bu işi otomatize ve basit bir hale getirip bizim için hazırlayan labguides.com sitesi var. Siteden Vmware vSphere 5 labını download edip hızlı bir şekilde kurup çalışmaya başlayabilirsiniz.

http://www.labguides.com/autolab/

Bu siteden indirdiğimiz paketin içinde neler olduğunu ve nasıl kuracağınızı da şu guide'da bulabilirsiniz.

http://www.labguides.com/downloads/vSphere%205_AutoLab_V0_5.pdf

 

21Eki/112

ÇözümPark – Microsoft Türkiye Windows Server 8 – System Center 2012 WorkShop 19 Kasım 2011

Detaylar burada : http://www.cozumpark.com/forums/thread/281435.aspx

 

27Eyl/110

IBM Server Simulator

IBM tarafında sunucuların bios ayarlarını, raid kart konfigürasyonlarını vs. simüle edebileceğimiz bir web sayfası mevcut. Yeni sunucular yok ama fikir vermesi açısından kullanışlı olabilir.

http://www-947.ibm.com/systems/support/reflib/simulators/

25Tem/1117

Esxi 5 içinde HyperV ya da Esxi çalıştırma

Esxi 5 sürümü ile birlikte artık 64bit nested sanal makinaları çalıştırma imkanımız var. Bu özellik sayesinde fiziksel esxi 5 sunucumuzun içinde HyperV ya da esx(i) sunucular kurup test ortamlarımızı zenginleştirebiliyoruz.

İşlemin uygulaması oldukça basit. Default olarak kapalı gelen bu özelliği açmak için fiziksel esxi 5 sunucumuz üzerindeki "/etc/vmware/config" dosyasına aşağıdaki satırı eklememiz yeterli.